Welcome to Symbian-Modders Forum !
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Как да удължим живота на батерията си

Go down

Как да удължим живота на батерията си Empty Как да удължим живота на батерията си

Писане by mihailradoslavov Чет 26 Яну - 19:57

Поради липса на работа в този момент и може би и заради метеорологичната обстановка ... реших да споделя няколко бързи съвета за това как да запазим живота на батерията за няколко часа в повече. Колкото и да е безсмислена темата все вярвам че на някой ще му влезе в употреба или поне ще накара хората които я прочетат да се замислят повече за това колко често зареждат телефона си, колко апликации наистина ползват и колко са им нужни, колко хоум скрийна имат и колко от информацията им е нужна ... За пример давам - трети хоум скрийн на който има само приложения (шорткъти, все едно си си в менюто) ... и т.н. и т.н. Просто не се замисляме дали имаме нужда от някои приложения и дали има изобщо смисъл да работят постоянно (уиджетите).

Като цяло из дебелите книги пише различни неща за това кой вид батерия как трябва да се зарежда, по колко време ... Като цяло новите батерии колкото нямат общо със старите толкова имат и повече общо отколкото си мислим ... но това е друга тема, при желание всеки може да гуугне и да намери инфо по този въпрос.

Аз лично не използвам никъква конкретна схема за зареждане, като й дойде времето - зареждам! По колко време - по колкото е нужно, ако лягам и пускам зарядното (което се случва често) телефона се спира на другия ден чак. От това не съм видял никъкви последствия, а ми е като запазена марка ... всичките ми телефони до сега все това отношение са получавали - 6300, е51, е66, е71, 5800, н97 мини, второ е71 имаше и други но не искам да ги споменавам Razz
Като цяло всеки може да изчисли колко време е нужно, за да се зареди дадена батерия. Често тези сметки ги правим хората които използваме зарядни батерии ... но формулата е на лице и при телефоните няма шанс да е друго яче. Иначе така известния закон на ОМ Smile
Пример :
Ако батерията е 1000мА/ч зареждащия ток (този който влиза в нея) е 140мА/ч то следва че батерията ще бъде заредена след около ~8.5 часа.
Схемата по която се изчислява това е капацитета на батерията делено на зареждащия ток умножено по 1.2. Или иначе казано в моя случей при Н8 това е 1200/800*1.2 = 1.8 часа.
Но това са просто любопитни подробности.

Нека поговорим наистина за неща които биха били полезни.

1. Препоръчително е да има по-малко уиджети на хоум скрийна които използват интернет. Това води след себе си една синхронизация със сърварите и съотвено натоварва батерията до краен предел и процентите доста бързо започват да спадат.
2. Ефектите на палитрата също консумират доста от енергията на батерията. Просто ако можем без тях е по-добре да ги изключваме или в момент когато ще ни трябва батерията да не ги използваме.
3. 3G мрежата вече е доста разпространена и почти всеки трети има data план. Лично аз имам неограничен мобилен интернет и първите седмици реших да не го спирам - доста глупаво според мен. Първо нито съм бизнесмен, за да ми е нужно постоянно да съм свързан с пощата си, нито очаквам важни документи ... и т.н. За фейсбук, Watsapp и всички останали "соушъл" апликации не си заслужава да си постоянно онлайн. Защо? Много просто, карам кола ... защо ми е интернета, ходя по улицата телефона ми е в джоба и си ъпдейтва статуса на фейбука на вичките ми приятели ... а той си е в джоба, никой не ходи с телефон в ръка и забил поглед в него докъто върви (то манията верно че е голяма ама е чак толкова). Та ако може да се прежалите ... спирайте си mobile data. И използвайте 3G по-малко. Аз до скоро използвах телефона си единсвено и само на 2G, просто не ме кефи цената на видео разговорите все още Smile Smile Smile .
4. WatsApp - това е голямо чудо ... нестига че не може да се изключва и винаги си онлайн докъто ти е пуснат нета ми и лапа батерия - ламя!
5. Скрийн сейвъра с чесовника също консумира доста енергия. Особенно нощем докъто спите е безсмислено да е включен.
6. Всички видове вибрации също намалят живота на батерията.
7. При по-старите версии на симбиан (преди белле) автоматичното сканиране за познати мрежи също е добре да се спре.
8. Яркостта на дисплея също колкото по на дясно отива толкова по бързо пада батерията ... той така или иначе е автоматичен, няма смисъл да му даваме допълнително бууст.
9. Рязката смяна на температурата на устройството също допринася за падането на батерията.
10. Продължителното слушане на музика на говорител изтощава батерията ...
11. E-mail клиента също си е "хапва" доста.
12. Използвайте за Wallpaper по-тъмни изображения. Колкото повече "черно", толкова по малко ток и обратно.
13. Не оставяйте бутут да работи постоянно.

Има още много неща които могат да се направят, за да се удължи живота на батерията ... Просто преценете сами за себе си кое ще ви е полезно и кое не. От кое може да се лишите и от кое не. В крайна сметка телефона си е за ръчкане и за говорене ... но да носиш зарядното в джоба не е оферта.
Аз от наблюдения над умни телефони от ново поколение ... виждам че каквато и батерия да има за 1 ден интензивна употреба всичко приключва. Без значение от бранда ... дали ще е Нокиа или Самсунг или HTC.

Моята рецепта е следната :

1. Имам инсталирано приложението - Battery Info - доста полезно приложение :
- имам уиджет за състоянието на батерията и във всеки един момент мога да видя оставащите проценти от батерията си (не показва оставащи часове обаче)
- чрез нея съм нагласил автоматично power save mode от 23:00 до 11:30 - в този интервал не ми се налага да ползвам 3G и всички останали работи които орязва този mode.
2. Махнал съм скрийн сейвъра с чесовника.
3. Мобилният интернет не стои включен постоянно.
4. Избягвам употребата на WatsApp. Имам предоволно безплатни минути към всички оператори (200) в плана си и мога да се разбера с всеки за за всичко по всяко време без да се налага да драскам редове ... насред улицата примерно.
5. Избягвам батерията да достигне пълен разряд преди да я заредя. Принципно падне ли под 15-20% зареджам.
6. Не качвам програми които не ми трябват и които ще използвам 1 път месечно - не е нужно.
7. Големите карти с памет също натоварват телефона и батерията. Не използвам файлове на телефона си които не са ми нужни.
8. Чрез Nokia Battery Info можете да проследите по дни и седмици които апликации са най-лакоми и да корегирате.
9. Игри на телефона не играя, или много рядко.

Моля допълвайте темата. Всеки може да сподели част от неговата малка тайна и да каже как съхранява батерията си за по-дълго.

mihailradoslavov
mihailradoslavov

Брой мнения : 135
Join date : 05.01.2012
Age : 35
Местожителство : Ловеч

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите